kouk
01 اسفند 1401 - 06:53

موضع گیری زلنسکی علیه پیشنهاد ماکرون برای گفتگو با روسیه

زلنسکی ادعا کرده است که رئیس جمهور فرانسه وقت خود را برای گفتگو با روسیه تلف می‌کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، «ولودیمیر زلنسکی»، رئیس‌جمهور اوکراین به تازگی اظهار داشته است که امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه وقت خود را برای گفتگو با روسیه تلف می‌کند.

زلنسکی که با روزنامه ایتالیایی Corriere della Sera گفتگو می‌کرد، در پاسخ به ادعای ماکرون مبنی بر اینکه روسیه باید «شکست بخورد اما شکسته نشود» و درگیری در اوکراین باید با مذاکره حل و فصل شود، گفت: «این یک گفتگوی بی فایده خواهد بود. در واقع ماکرون وقت خود را تلف می‌کند. من به این نتیجه رسیده‌ام که ما نمی‌توانیم نگرش روسیه را تغییر دهیم.»

زلنسکی همچنین این نظر را که تحریم‌های غرب باعث انزوای ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه شد، رد کرد و انزوای روسیه را به دلایل دیگری در داخل این کشورر مرتبط کرد، اگرچه اشاره‌ای به این عوامل نکرد. رئیس جمهور اوکراین همچنین افزود: «تصمیم به راه اندازی جنگ بود که پوتین را به حاشیه راند.»

ماکرون با انتقاد برخی از متحدان غربی خود و اعضای ناتو به دلیل ارائه پیام‌های متناقض در مورد سیاست او در مورد جنگ بین اوکراین و روسیه مواجه شده است.

زلنسکی قبل از سفر کوتاه خود به پاریس در ماه جاری خواستار موضع سخت‌گیرانه‌تر رئیس‌جمهور فرانسه در قبال روسیه شده بود.

از سوی دیگر ادعاهای رئیس جمهور اوکراین علیه مسکو در حالی مطرح شده که روز گذشته وزارت دفاع روسیه از توسل اوکراین به اتهام زنی گسترده علیه مسکو در زمینه حمله ادعایی به برخی مناطق دارای مواد شیمیایی خطرناک خبر داد.

وزارت دفاع روسیه روز یکشنبه اعلام کرد که کی یف در حال آماده سازی یک اقدام تحریک آمیز در مقیاس وسیع است تا روسیه را به انجام حملات بی رویه به مناطق دارای مواد خطرناک رادیواکتیو متهم کند.

در بیانیه وزارت دفاع روسیه آمده است که کانتینرهای حاوی مواد رادیواکتیو از اروپا به اوکراین تحویل داده شده است تا زمینه آلودگی ساختگی در مناطق مذکور را فراهم کند.

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که اوکراین این اقدام را پیش از یازدهمین نشست ویژه سازمان ملل، صورت می‌دهد تا روسیه را به نقض فاحش کنوانسیون ایمنی هسته‌ای متهم کند.

آنگونه که در گزارش وزارت دفاع روسیه آمده است، کی یف قصد دارد از ظروف حاوی مواد رادیواکتیو برای شبیه سازی آلودگی در این مناطق استفاده کند.

از سویی مقامات نظامی روسیه روز شنبه اعلام کردند که ارتش اوکراین مهماتی حامل یک سم ناشناس را بر روی مواضع ارتش روسیه در نزدیکی روستاهای اوروژاینویه و ولیکایا نووسلکا در مسیر اوگلدار پرتاب کرده است.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1045500