kouk
06 اسفند 1401 - 18:25

ماکرون برای توقف جنگ اوکراین دست به دامن چین می شود

رئیس جمهور فرانسه می گوید قصد دارد برای کمک گرفتن از چین برای بحران اوکراین، به این کشور سفر کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از عرب نیوز، رئیس جمهور فرانسه امیدوار است با واسطه گری چین، تنش روسیه و اوکراین را به سوی میز مذاکره سوق دهد.

«امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه امروز شنبه مدعی شد که صلح تنها در صورتی در اوکراین برقرار می شود، که روسیه نیروهای خود را از این کشور خارج کند.

رئیس جمهور فرانسه، یک روز پس از تاکید چین بر مذاکرات صلح اوکراین، گفت صلح تنها در صورتی امکان‌پذیر است که حمله روسیه متوقف شود، نیروهای این کشور از اوکراین خارج شوند و به حاکمیت ارضی اوکراین و مردم آن احترام گذاشته شود.

ماکرون با اشاره به طرح صلح چین برای بحران اوکراین تاکید کرد که این واقعیت که چین در تلاش برای صلح مشارکت می‌کند، خوب است. ماکرون همچنین از پکن خواست تا سلاح در اختیار روسیه قرار ندهد.

رئیس جمهور فرانسه یادآور شد اوایل آوریل به چین می رود تا از پکن برای اعمال فشار بر روسیه کمک بگیرد. به گفته ماکرون باید اطمینان حاصل کرد که روسیه هرگز از سلاح های شیمیایی یا هسته ای در جنگ استفاده نمی کند و این درگیری قبل از مذاکرات متوقف می شود.

رئیس جمهور فرانسه در ادعاهای خود علیه روسیه هیچ اشاره ای به جنگ افروزی های غرب و مانع آفرینی های آن در روند صلح میان کی یف و مسکو نکرد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1056889