kouk
24 اسفند 1401 - 17:45

اقدامات اطلاعاتی آمریکا نزدیک منطقه عملیات ویژه نظامی روسیه

رئیس سرویس اطلاعات خارجی روسیه امروز از اقدامات اطلاعاتی آمریکا نزدیک منطقه ویژه عملیات نظامی روسیه خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری رویترز، «سرگئی ناریشکین» رئیس سرویس اطلاعات خارجی روسیه امروز چهارشنبه در ارتباط با حادثه برخورد جت جنگنده این کشور با یک فروند پهپاد آمریکایی بر فراز دریای سیاه گفت: ایالات متحده به طور بسیار فعالانه ای اقدامات اطلاعاتی را در منطقه نزدیک به عملیات نظامی ویژه روسیه انجام می دهد؛ مسکو در تلاش است تا موضوعات مورد علاقه واشنگتن را شناسایی کند.

رئیس سرویس اطلاعات خارجی روسیه در این خصوص گفت: اطلاع و درک دقیقی از اهداف اطلاعاتی ایالات متحده با استفاده از ابزارهای تکنولوژیکی داریم و سعی می کنیم موضوعاتی که بیشترین علاقه مندی واشنگتن را دربرمی گیرد را مشخص کنیم. در گام بعد درباره آن ها تصمیم خواهیم گرفت.

این در حالیست که یک مقام پنتاگون دیروز سه شنبه در گفتگو با شبکه تلویزیونی الجزیره اعلام کرد: یک فروند جنگنده روسی با یک پهپاد آمریکایی MQ۹ بر فراز دریای سیاه برخورد کرده است.

جنگنده روسیه از نوع سوخو- ۲۷ بود که با این پهپاد آمریکایی برخورد کرد. بر اثر این حادثه، پهپاد آمریکایی MQ۹ در دریای سیاه، در غرب شبه جزیره کریمه سقوط کرد.

مرکز فرماندهی آمریکا در اروپا وقوع این حادثه را تأیید کرده است.

به گفته فرماندهی آمریکا در اروپا، یک جنگنده سوخو- ۲۷ روسیه یک فروند پهپاد نیروی هوایی ایالات متحده را در ماموریتی بر فراز دریای سیاه رهگیری کرد؛ اما در این ماموریت هواپیمای روسی با پهپاد برخورد کرد و باعث سقوط پهپاد به داخل دریای سیاه شد.

پهپاد آمریکایی در حال انجام یک عملیات شناسایی بود که این حادثه رخ داد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون» نیز این سانحه هوایی را تأیید کرد.

از سوی دیگر، روزنامه آمریکایی واشنگتن‌ پست به نقل از یک مقام آمریکایی مدعی شد: یک جنگنده سوخو- ۲۷ روسیه به یک پهپاد شناسایی آمریکا حمله کرده و آن را ساقط کرده است.

کاخ سفید هم در این باره خبر داد که «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا در جریان این سانحه هوایی قرار گرفته است.

به گزارش شبکه تلویزیونی رویترز، سخنگوی امنیت ملی کاخ سفید نیز در این ارتباط مدعی شده بود که رفتار ناامن و غیرحرفه‌ ای روسیه باعث سقوط پهپاد MQ۹ شده است!

منبع: مهر
شناسه خبر: 1095080