kouk
15 اسفند 1401 - 21:24

تلاش برای برگزاری نشست وزرای خارجه ایران، روسیه، سوریه و ترکیه

معاون وزیر امور خارجه روسیه امروز از تلاش برای برگزاری نشست وزرای خارجه ایران، روسیه، سوریه و ترکیه خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وبگاه «کریستین باها»، «میخائیل بوگدانوف» معاون وزیر امور خارجه روسیه امروز دوشنبه در سخنانی اعلام کرد که نشست چهارجانبه وزرای خارجه روسیه، ایران، ترکیه و سوریه در حال بررسی و آماده سازی است.

معاون وزیر امور خارجه روسیه در این خصوص گفت که مسکو، ایران، ترکیه و سوریه در حال مذاکره برای برگزاری نشستی با حضور سرگئی لاوروف، حسین امیر عبداللهیان، مولود چاووش اوغلو و فیصل مقداد هستند.

معاون وزیر امور خارجه روسیه در این خصوص به خبرنگاران گفت: ما در حال کار روی این موضوع هستیم. می توانم بگویم که توافق کردیم فعلا جزئیات را فاش نکنیم. همه چیز به این سادگی نیست. ما باید روی اصول دیپلماسی بی سر و صدا کار کنیم.

وی یکشنبه ۷ اسفند ماه هم گفته بود که نشست چهارجانبه وزرای خارجه روسیه، ایران، ترکیه و سوریه در حال بررسی و آماده سازی است.

تا کنون هیچ جزئیات بیشتری در این خصوص از سوی وی یا مقامات مسکو ارائه نشده است.

«میخائیل بوگدانوف» در این خصوص گفته بود: ایران همچنین تمایل خود را برای پیوستن به روند مذاکرات ابراز کرده است... نحوه برگزاری نشست چهارجانبه در سطح وزرای خارجه در حال حاضر در حال بررسی است. همه ما یک هدف مشترک برای حل و فصل اوضاع پیرامون سوریه داریم و تلاش می کنیم که اوضاع در منطقه (غرب آسیا) تثبیت شود. قرار بود در تماس‌های جاری نیروهای امنیتی و دیپلمات‌ ها شرایطی برای مذاکرات سوریه و ترکیه فراهم شود که ممکن است زمینه را برای توافق‌ های احتمالی فراهم کند.

به گزارش اسپوتنیک، در سال ۲۰۱۷، ایران، روسیه و ترکیه یک گروه میانجی برای حل و فصل موضوعات سوریه در شهر آستانه را راه اندازی کردند.

در ژانویه ۲۰۱۸، شهر سوچی روسیه میزبان کنگره گفتگوی ملی سوریه بود که اولین تلاش از زمان آغاز درگیری ها برای جمع آوری مجموعه ای فراگیر از نیروهای سیاسی سوریه به شمار می آمد. نتیجه اصلی کنگره تصمیم به ایجاد کمیته قانون اساسی بود که در ژنو فعالیت می کند و وظیفه اصلی آن تهیه اصلاحیه قانون اساسی در سوریه است.

در دسامبر سال ۲۰۲۲، وزرای دفاع روسیه، سوریه و ترکیه مذاکراتی سه جانبه در مسکو برگزار کردند تا راه‌ های حل بحران سوریه را بررسی کنند. این مذاکرات اولین دیدار رسمی میان وزرای دفاع ترکیه و سوریه در ۱۱ سال گذشته بود. در همان ماه، آنکارا پیشنهاد داد که وزرای خارجه ترکیه، سوریه و روسیه در فوریه ۲۰۲۳ نشستی را احتمالاً در یک کشور ثالث برگزار کنند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1077710